A HÁZIREND CÉLJA
A házirendben foglaltak a szállást igénybevevő valamennyi lakóra kötelezőek, mert az együttélés zavartalanságát, az anyagi értékek megóvását, az intézmény működési rendjét, a szállón élők szabadságát és alkalmazkodását biztosítják.
A szállóra 24 óra után csak előzetes bejelentés után lehet bejönni.
A szállóról való hosszabb eltávozást és annak időtartamát be kell jelenteni a hajléktalan szálló szociális munkásánál.
A nem bejelentett, 72 órát meghaladó távollét a szállóról történő kizárást vonhatja maga után.
A szálló lakói alkoholt, narkotikumokat nem fogyaszthatnak, és a szállóra alkoholt, kábítószert nem hozhatnak be. Ha ezeket a tilalmat megszegik, a szálló felelős vezetői minden esetben kezdeményezhetik a lakó felelősségre vonását, esetlegesen szállóról való eltávolítását.
A lakó köteles azt a szobát és ágyat elfoglalni, amelyet számára a hajléktalan szálló szociális munkása kijelölt.
A szállóra csak a legszükségesebb személyes holmik hozhatók be - ruhanemű, személyes higiéniához szükséges tárgyak, tisztasági – és tisztítószerek, konyhai eszközök. Szükség esetén az itt tartózkodás ideje alatt a személyes tárgyak raktározási lehetősége biztosított.
Szúró-, vágó- vagy lőfegyvert illetve bármilyen emberre veszélyes tárgyat az intézménybe behozni tilos.
A hajléktalan szálló lakója viselkedésével a nyugalmat nem zavarhatja, minden esetben köteles lakótársai személyi jogait tiszteletben tartani.
A lakó köteles az őt érintő változásokról (munkahely, telefonszám, hozzátartozó elérhetősége, stb.) a szálló dolgozóit tájékoztatni.
A nők és a férfiak egymás szobáiban nem tartózkodhatnak. Az intézmény területén a lakók közötti intim együttlét nem megengedett.A szobákban szórakoztató elektronikai készülék csak a szoba lakóinak egyetértésével használható.
A szobákban szórakoztató elektronikai készülék csak a szoba lakóinak egyetértésével használható.
A szállón lévő felszerelési tárgyak megőrzéséért, a közös berendezési tárgyak épségéért anyagi felelősséggel tartoznak a hajléktalan szálló lakói. Az épületben található berendezések nem rendeltetésszerű használata, károkozás vagy rongálás esetén, amennyiben a személyes felelősség tisztázása nem lehetséges, a szállóvezető határozhat úgy, hogy az intézmény lakói kollektívan kötelesek megtéríteni az előidézett kárt. A lakó jelentési kötelezettséggel bír, amennyiben károkozást ill. bármely berendezés nem rendeltetésszerű használatát tapasztalja.
A lakószobák tisztántartásáért a lakók felelnek, és a közösségi helyiségek takarítását a hétvégi és ünnepnapokon is a szálló lakói végzik a megjelölt időpontokban. A hajléktalan szálló lakóinak az összes helyiségben a rendet és a tisztaságot a leggondosabban meg kell őrizni.
Főzésre, élelmiszer - tárolásra a kijelölt helyeken kerülhet sor. Az étel elkészítése, elfogyasztása szigorúan csak az étkezőben történhet, a szobákban tilos. Az élelmiszereket névvel ellátva lefedve vagy csomagolva a hűtőben illetve konyhai szekrényben kötelesek tárolni, ügyelve a szavatossági idő figyelembe vételére.
Dohányozni az erre kijelölt helyen lehet. A kijelölt dohányzóhely a szálló bejáratától 5 méterre az udvaron található. Ennek betartatásáért felelős személy az intézményvezető.
Az átadott személyes értéktárgyak tárolása és őrzése a hajléktalan szálló szociális munkatársának felelőssége. Az átvételről és kiadásról minden esetben elismervény készül. Készpénz megőrzése az intézmény pénzügyi szabályzatában foglaltaknak megfelelően történik.
A hajléktalan szállón lakókat meglátogatott személyek az alábbi látogatási rend szerint tartózkodhatnak a szállón:
• hétköznap 15-20 óráig
• munkaszüneti napokon 08-20 óráig
• ittas látogató nem léphet a szálló területére.
• a látogatók csak a közösségi helységekben tartózkodhatnak, a szobákba nem léphetnek be.
Járvány esetén a látogatás szünetel.
A kapu nyitásáról (04 órakor) és zárásáról (24 órakor) az éjszakai portás gondoskodik.
Az intézményvezető 15 napon belül köteles a panasztevőt írásban értesíteni a panasz kivizsgálásának eredményéről. Amennyiben az intézményvezető határidőben nem intézkedik, vagy a panasztevő nem ért egyet az intézkedéssel, az intézkedés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat jogorvoslattal.
A lakók jogérvényesítésük elősegítése érdekben a Komárom –Esztergom megyei ellátottjogi képviselőhöz is fordulhatnak. A képviselő elérhetőségéről a lakók a faliújságon tájékozódhatnak.
Minden szállólakó beköltözéskor takarót, párnát, ágyneműt és igény szerint tisztálkodáshoz szükséges textíliát kap.
Az ágyneműk cseréje kéthetente történik.
A lakók havonta egy db szappant és egy tekercs WC papírt kapnak.
Az egészségi állapotuk miatt gyógykezelésben, gondozásban részesülők számára a gyógyszerosztás időpontja hétköznapokon 7–8 óráig, 12 órakor illetve 18-19 óráig, hétvégén 18-19 óráig. Az ezen időpontoktól való eltérés csak a szálló orvosának engedélyével történhet.
A lakók a számukra előírt gyógyszereket kötelesek a nővérnek átadni, azokat maguknál csak az egészségügyi dolgozók engedélyével tarthatják.
A gazdasági kontroll betartása az egyénenkénti megállapodások figyelembe vételével minden szálló lakónak kötelessége és egyben saját érdeke is.
Nem ingyenes közösségi programok, szolgáltatások esetén a lakók anyagi hozzájárulását kérhetik a dolgozók.
• egészségügyi állapotnak megfelelő gyógykezelés és gondozás vállalása
• takarékosság
• házirend betartása
• a szálló dolgozóival történő együttműködés
- Az intézményi jogviszony megszűnik:
A.) Az intézmény jogutód nélküli megszűnésével.
B.) A jogosult halálával.
C.) A megjelölt időtartam lejártával, kivéve, ha az elhelyezés időtartamát meghosszabbítják.
D.) A megállapodás felmondásával:
A megállapodást felmondhatja az ellátott, illetve törvényes képviselője indokolás nélkül, illetve a fenntartó vagy az általa megbízott személy. A megállapodás felmondása írásban történik.
• Ha az ellátott másik intézményben történő elhelyezése indokolt vagy további intézményi elhelyezése nem indokolt.
• A lakó jogosultsága megszűnik.
• Ha a lakó a házirendet súlyosan megsérti:
A házirend súlyos megsértése esetén a szállólakó elsőként szóbeli figyelmeztetésben, utána írásbeli figyelmeztetésben, majd írásbeli fegyelmiben részesül. Ezt követően a házirend ismételt súlyos megsértése a lakó szállóról történő kizárását vonja maga után. Az intézményi jogviszony megszüntetésére 15 napos felmondási idő figyelembevételével kerülhet sor, azonban indokolt esetben a szállóvezető azonnali hatállyal megszüntetheti az intézményi jogviszonyt.
• Ha a lakó, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy térítésidíj-fizetési kötelezettségének nem tesz eleget.
- Az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy a térítésidíj-fizetési kötelezettségnek nem tesz eleget, ha hat hónapon át folyamatosan térítésidíj-tartozás áll fenn, és az a hatodik hónap utolsó napján a kéthavi személyi térítési díj összegét meghaladja, és vagyoni, jövedelmi viszonyai lehetővé teszik a térítési díj megfizetését.
- Ha az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy vagyoni, jövedelmi viszonyai olyan mértékben megváltoztak, hogy a személyi térítési díj megfizetésére vonatkozó kötelezettségnek nem tud eleget tenni, köteles az intézményvezetőnél rendkívüli jövedelemvizsgálat lefolytatását kezdeményezni. Az intézményvezető a jövedelemvizsgálatot lefolytatja, és a személyi térítési díjat a jövedelemvizsgálat eredményének megfelelően állapítja meg.
- Ha az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy nem kéri a jövedelemvizsgálat lefolytatását, úgy kell tekinteni, hogy vagyoni, jövedelmi viszonyai lehetővé teszik a térítési díj megfizetését.
- Ha három hónapon át térítésidíj-tartozás áll fenn, az ellátottat, a törvényes képviselőt vagy a térítési díjat megfizető személyt írásban tájékoztatni kell a felmondás lehetőségéről, annak kezdő időpontjáról, valamint a fentiekről.
Az intézmény vezetője az intézményi jogviszony megszűntetésekor írásban értesíti a jogosultat, illetve a törvényes képviselőjét:
- a megszűntetés tényéről;
- személyes használati tárgyak és megőrzésre átvett értékek, vagyontárgyak átvételének határidejéről, feltételeiről (amennyiben a személyes használati tárgyakat a jogosult nem veszi át tíz napon belül, úgy további igényt nem támaszthat, azokat a szálló vezetője szétoszthatja a lakók között illetve megsemmisítésükről gondoskodhat);
- az esedékes, illetve a hátralékos térítési díj befizetési kötelezettségéről;
A szálló minden lakója szabadon gyakorolhatja vallását. Erre külön helységet az intézmény nem tud biztosítani, de mindenki a felekezetének megfelelő templomot korlátozás nélkül bármikor látogathatja.